Własna firma – czy warto ryzykować?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Jakie są fakty?

  • Założenie i prowadzenie firmy obecnie staje się coraz prostsze, mimo że nadal urzędy postępując “zgodnie z przepisami” nie są zbyt pomocne, aby ułatwić nam start. Swoją drogą często zauważalna jest luźna dowolność w interpretowaniu przepisów prawa w prowadzeniu firmy (ostatnio nagłośniony przypadek jadłodajni). 
  • 80% firm nie przetrwa pierwszych 5 lat istnienia. Przyczyn należy doszukiwać w nieprzystosowaniu się do sytuacji na rynku, złej analizy rynku, niszy biznesowej i potrzeb klientów.

Poza tym nowoczesna firma powinna być nastawiona na stały rozwój oraz dbanie o to, aby klient mógł rozpoznawać nazwę firmy, jej logo i mógł ją polecać znajomym. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych i płatnych pomocy w rozpoczęciu działalności biznesowej jak i jej rozwijaniu. Należą do nich:

  • poradniki
  • webinary
  • newslettery
  • kursy w ramach e-learningu

To jest oczywiście forma doskonalenia umiejętności online, ale dobrym rozwiązaniem są oczywiście szkolenia otwarte organizowane przez urzędy, instytucje lub firmy szkoleniowe. Koszt takich kursów jest różny, ale już na starcie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy po takim kursie i czy jest on w stanie wynagrodzić nam nasze potrzeby. Urzędy pracy często organizują szkolenia przeznaczone dla osób zainteresowanych założeniem własnej firmy. Niestety często zdarza się, że podczas takich szkoleń są zaprezentowane “suche” fakty dotyczące formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej lub spółdzielni, a pomijane są niebezpieczeństwa czyhające przed takimi osobami.

Mam pomysł, ale nic poza tym

współpraca biznesowaCzęsto zdarza się, że mamy na prawdę interesujący pomysł na biznes, tylko brakuje nam funduszy na jego zrealizowanie. Oczywistym krokiem może zgłoszenie się o dofinansowanie ze środków państwowych lub unijnych dla takiej działalności. Niestety tylko niewielka liczba osób może liczyć na takie wsparcie finansowe, a więc wygrywają propozycje innowacyjnych działalności z perfekcyjnie przygotowanym biznesplanem. Pozostałe osoby mogą starać się uzyskanie kredytu na poczet firmy lub dofinansowywać ją z własnej ręki. Należy jednak przeanalizować koszty i zapewnić sobie środki finansowe przynajmniej na pierwsze pół roku działalności firmy. Pozostałym osobom pozostaje zainteresowanie swoją ofertą potencjalnych inwestorów. Taką formę reklamy można zamieszczać na forach biznesowych. Dobrą alternatywą są również katalogi z ogłoszeniami biznesowymi na czele z Inwestpolska czy Investing.pl.

Podsumowanie

Trzy najważniejsze cele, które każdy powinien spełnić przy tworzeniu firmy od podstaw to:

  • Wiedza
  • Pomysł
  • Rozwój

Bez tego nie ma co liczyć na sukces w biznesie lub będzie on tylko krótkotrwały.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge