Pak – niezwykła substancja ciekła?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

pakNiecałe trzy miesiące temu zmarł profesor John Mainstone – pracownik Uniwersytetu Queensland i zwolennik zbadania właściwości fizycznych paku, będącego pochodną ropy. Doświadczenie zostało zainicjowane przez Thomas Parnella w 1927 roku, który podgrzał kawałek paku do płynnej postaci i umieścił go w lejku, aby sukcesywnie skapywał do zlewki.

Okazało się, że czas potrzebny na uformowanie się kropli jest niezwykle długi (około 10 lat) i od tego czasu zdążyło spaść tylko 8 kropli tej substancji. Niestety żadna z nich nie została dostrzeżona, ani przez Thomas Parnella, ani przez prof. Mainstone, który kontynuował badania od 1961 roku. I to wszystko mimo tego, że już 10 lat temu eksperyment był nagrywany przez kamerę – niestety w newralgicznych momencie zepsuła się.

http://vimeo.com/63712180

Analogiczny eksperyment jest też przeprowadzany przez fizyków Trinity College w Dublinie, którzy rozpoczęli go w 1944 roku. Mimo różnicy czasów również tutaj spadło jak dotąd 8 kropel, ostatnia 11 Lipca i zarejestrowana przez kamerę (link).

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge