Szkolenia – skuteczna metoda na rozwój?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Konkurencja na rynku pracy w rozbudowanych firmach jest na tak zawyżonym poziomie, że często pracownicy we własnym zakresie muszą rozwijać dotychczasowe umiejętności i uczyć się nowych. Rozwój w zakresie nowych umiejętności jest konieczny dla osób konkurujących na rynku pracy lub ukazujący się w oczach obecnych pracodawców za osoby ciągle kształcące się.

perfekcyjny menadżer
Perfekcyjny menager (źródło http://cc.net.pl)

Podstawowe typy szkoleń

Szkolenia ogólnorozwojowe cieszą się dużą estymą w charakteryzowanej grupie osób. Są one związane głównie z asertywnością, autoprezentacją czy umiejętnościami interpersonalnymi. Poza tym duża popularnością cieszą się oczywiście kursy językowe, bo na naukę języka nigdy nie jest za późno. Z kursami językowymi jest jednak pewien problem tzn. problem bogactwa. Ceny takich kursów ciągle maleją, ale niestety często przekłada się to na jakość kształcenia oraz problem z bankructwami niektórych firm szkoleniowych, nieoszacowujących dobrze kosztów działalności.

W firmach często wprowadza się pakiety szkoleń pracowniczych, czyli cyklicznie organizowane szkolenia w ramach wyspecjalizowanych umiejętnościach komputerowych, technologicznych, do pracy w zespole i wielu innych, uzależnionych od miejsca pracy. Takie firmy często współpracują z firmami szkoleniowymi w zakresie szkoleń i opiera się ona na długofalowym rozwoju pracowników i utrzymywaniu ich na wysokim poziomie pracy.

Kilka słów o zaawansowanych typach szkoleń

Jakie można wyróżnić jeszcze typy szkoleń? Dla liderów, menadżerów i dyrektorów firm wprowadza się pakiety szkoleń biznesowych lub coachingowych, w których osoba z kierownictwa firmy współpracuje z tzw. coachem biznesu. Szkolenia sprzedażowe i marketingowe są charakterystyczne dla zawodów związanych z reklamą produktu lub usługi. Takie umiejętności muszą cechować przede wszystkim pośredników nieruchomości, prezenterów na pokazach produktów czy tzw. „specjalnych ekspedientów” doradzających w sklepach. Dobry sprzedawca to taki, który umie nie tylko zachęcić klienta do zakupu, ale również stosuje uczciwe techniki sprzedaży.

Z innych typów szkoleń można wyróżnić również szkolenia z obsługi klienta, z zakresu prawa, zasobów ludzkich lub PR. Wystarczy wybrać tylko te dostosowane do siebie i swoich wymagań, szkolenie lub zestawy szkoleń. Zresztą firmy szkoleniowe doradzają chętnie swoim klientom, a dla tych niezdecydowanych oferują wyspecjalizowane lub rozbudowane szkolenia zamknięte lub szkolenia otwarte, podzielone pod względem zaawansowania uczestników lub branż klientów.

Czy warto się dalej doszkalać i jak dobrze wybrać?

Oczywiście, że tak. Niestety dla niektórych kursantów oraz firm szkoleniowych działają tylko na zasadzie uzyskania „papierka” lub przeprowadzenia słabej jakości kursu. Jeżeli więc firmy będą przeprowadzały wysokiej jakości szkolenia z wyspecjalizowaną kadrą trenerską, to idea doszkalania jest jedyną słuszną ideą w trudnych warunkach na rynku pracy. Niestety wysokiej jakości szkolenia to wyższa półka cenowa, ale na pewno jakość będzie przy tym adekwatnie wyższa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

2 thoughts on “Szkolenia – skuteczna metoda na rozwój?

 1. Zgadzam się szkolenia to doskonała firma rozwoju osobistego oraz zawodowego. Na http://www.szkolenia24h.pl można znaleźć wiele ciekawych ofert. Mnie osobiście interesują z marketingu i zarządzania.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Szkolenia zarówno opisywane przez Ciebie, jak i pozostałe mają ogromne znaczenie w życiu pracownika oraz pracodawcy. Dzięki nim pracownik ma prawo do zdobycia cennej wiedzy, a pracodawca – wykwalifikowanego pracownika.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge