Zakupy internetowe czyli jak łatwo dać się oszukać?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Jak to zwykle bywa przed świętami, pojawia się wysyp nowych sklepów internetowych. Próbują skusić one klienta atrakcyjną ofertą z “dodatkami” = darmową dostawą lub rabatami. Klient często skuszony okazją nie zwraca uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z zakupu towaru przez Internet. Nie bierze uwagi opinii o sklepie, a ich brak przypisuje temu, że to przecież nowy sklep na rynku i dopiero pracuje na uznanie. Niestety nowy sklep przed świętami to podwójne ryzyko, że jego celem nie jest sprzedaż, a oszukanie klienta. W jaki sposób taki sklep próbuje oszukać klienta – oto najczęstsze metody:

  • konkurencyjne ceny – nie za niskie (o kilka procent), aby nie wzbudzić podejrzeń
  • darmowa dostawa
  • dłuższy czas na dostarczanie przesyłki – mija dłuższy okres czasu, zanim pojawią się pierwsze, negatywne komentarze
  • wybrakowany towar – oczywiście, jeżeli jakakolwiek sprzedaż jest prowadzona

Mimo tego, że okres przedświąteczny właśnie przed nami, to sam dałem się skusić na ofertę “niepewnego” sklepu internetowego. I oczywiście szybko pożałowałem swojej decyzji 😉 W porównywarkach cenowych na początku Grudnia znalazłem sklep internetowy http://www.agdnaczasie.pl. Oferował on konkretny model telewizora (TV LED SAMSUNG UE32EH5300), którym miałem zakupić. Niestety brak opinii o sklepie nie wzbudził moich wątpliwości, a oczywiście powinien. Cena w porównaniu to innych sklepów była niższa o 4%. Nie była to więc duża zniżka, która pozwoliłaby się zapalić mojej lampce bezpieczeństwa. Atrakcyjna oferta dostarczenia telewizora z jego wniesieniem wydała się na tyle atrakcyjna, że po dwóch dniach przelałem pieniądze na konto “sklepu”. Oczywiście był to mój błąd, a może “wielbłąd”.

Sklep internetowy AGD na czasie

Dopiero tydzień później brak odzewu ze sklepu wzbudził moje obawy, które jeszcze wzrosły po przeczytaniu komentarzy w Internecie. 11 Grudnia sklep został zablokowany, czyli po ośmiu dniach po złożeniu przeze mnie zamówienia. Więcej osób już nie da się oszukać!!! Sklep korzystał z opisów i zdjęć z innego sklepu internetowego, więc raczej nie był nastawiony na unikanie duplical contentu :). W ciągu tak krótkiego okresu czasu i tak nie było możliwe wypozycjonowanie serwisu na wysokie pozycje, a autorzy strony skupili się na znalezieniu się w porównywarkach cenowych.

Szacując, jeżeli w ciągu trzytygodniowej “sprzedaży” na pełnych obrotach, posiłkując się głównie porównywarkami cenowymi w tym sklepie zakupy sprzętu AGD i RTV dokonało 200 osób po 2000 zł. każdy = 400000 zł. na świąteczne prezenty. Niestety “skuteczność” takich sklepów jest coraz lepsza, zwłaszcza w okresach przedświątecznych. Dla kupujących pozostaje nauka na przyszłość, natomiast dla “sprzedających” zysk, poczucie satysfakcji i coraz większe doświadczenie w tego typu akcjach. Wina leży oczywiście po obu stronach, również tych, którzy dali się oszukać – często gubi nas zbyt duża pewność siebie w transakcjach przez Internet, a szczególną uwagę powinniśmy zwracać na wykonywanie przelewów internetowych. Także zakupy na allegro też obarczone są ryzykiem – nawet wtedy, gdy sprzedający posiada już pozytywne komentarze.

Poszkodowani przez “AGD na czasie” powinni odwiedzić następujące forum – tam dowiecie się jakie kroki prawne i nie tylko powinniście podjąć.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge