Pozaziemne 3D Printing – technologia przyszłości?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
baza księżycowa 3D Printing
źródło – http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Engineering_Technology/Building_a_lunar_base_with_3D_printing

Technologia 3D przestała już być “melodią przyszłości” i powoli wpisuje się codzienność nie tylko przy projektowaniu prototypów, ale również gotowych części.

3D Printing jest niezwykle interesującą technologią, o której warto dowiedzieć się więcej. Gdzie szukać informacji? Przede wszystkim w angielskojęzycznych periodykach naukowych (np. “The Imaging Science Journal“). Niemniej dla typowych mas ludzkich (:)) sprawdzonym dostarczycielem wartościowej wiedzy o 3D Printingu jest strona 3ders.org – przykład merytorycznego serwisu internetowego o technologii, która fascynuje mnie oraz coraz większą grupę ludzi. Na stronie poza artykułami również filmy video – niestety rzadko aktualizowane. Znacie może inne serwisy godne większej lub porównywalnej uwagi, jak 3ders.org?.

Technologia drukowania 3D wykracza poza znane nam obszary. ESA (Europejska Stacja Kosmiczna – ang. European Space Agency) od ponad roku pracuje nad projektem zaadaptowania jej do budowy stacji kosmicznej na Księżycu. Gotowy schron zostałby obudowany z materiałów znajdujących się na powierzchni satelity ziemskiego, ochraniając znajdujących się tam ludzi od promieniowania kosmicznego oraz meteorytów. Krótki materiał poglądowy znajdziecie poniżej:


Więcej o projekcie dowiecie się ze strony Esa.intlink.

Na sam koniec materiał video potwierdzający popularność 3D Printingu w kulturze masowej. W jednej z późniejszych serii The Big Bang Theory zaprezentowano możliwości drukarki 3D. Zastosowane rozwiązanie nie jest może górnolotne, ale typowe dla całej serii o grupie niepoprawnych fizyków :). Przekonajcie się sami:

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Pozaziemne 3D Printing - technologia przyszłości?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

One thought on “Pozaziemne 3D Printing – technologia przyszłości?

  1. Świetny przykład z Teorii Wielkiego Podrywu (tak, ja też wydrukowałem sobie gwizdek :D). A tak na serio ESA planuje, że baza będzie ukończona przed 2030 więc jeszcze trochę poczekamy.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge