Google rozsyła wiadomości do właścicieli stron przez GSC

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

W ostatnich dniach Google postanowiło ostrzec właścicieli stron internetowych bądź webmasterów nimi zarządzających, wysyłając do nich wiadomości dotyczące blokowania plików CSS i Java Script.

blokowanie dostępu css
Czy jest się czego bać? Co prawda, w powiadomieniu jest zawarta informacja “… blokowanie dostępu do tych zasobów może doprowadzić do uzyskania przez witrynę gorszej pozycji w rankingu.”, ale jednocześnie poinformowano nas o przetestowaniu prawidłowego wczytywania się elementów strony narzędziach Google Search Console – patrz zakładka Pobierz jako Google. Jeżeli strona wczytuje się poprawnie to można zrezygnować z wprowadzenia zmian, ale warto też przeanalizować czy jednak nie ustawić komendy allow dla plików css i Javascript. W ten sposób Google szybciej uzyska dostęp do naszej strony mobilnej.

  • Allow: .css
  • Allow: .js

Zgodnie z informacją z Twittera Gary’ego Illyesa przekonaliśmy się, że powyższa wiadomość dotyczy aż 18,7% stron (patrz tutaj) zgłoszonych w Google Search Console oraz potwierdzenie, że komunikat jest związany z nieprawidłowym wyświetlaniem się przede wszystkim stron mobilnych.

Błędy w atrybucie hreflang

W połowie lipca Google rozpoczęło swoją ofensywę za pomocą Google Search Console i informowało także o nieprawidłowym skonfigurowaniu atrybutu hreflang. Prawdopodobną przyczyną otrzymania takiego komunikatu jest złe przypisanie wersji językowych strony lub też wybór złego języka dla danego regionu, kraju. Podobnie jak dla informacji o plikach CSS i JavaScript podano dane liczbowe informujące, że dotyczyło to około 15% (patrz tutaj) ze wszystkich stron w GSC. Potwierdzono, że nie musimy obawiać się negatywnych skutków błędnego ustawienia atrybutu hreflang, ale w takim przypadku nie skorzystamy z możliwości przypisania lokalizacji i utracimy w ten sposób pozytywny wpływ na pozycje.

Jak widać Google coraz bardziej otwarcie stara się nam powiedzieć, co nie podoba się mu w naszych stronach. Już tylko od nas zależy, jak się do tego ustosunkujemy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

One thought on “Google rozsyła wiadomości do właścicieli stron przez GSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

CommentLuv badge